Jubilejní Rusavská 50tka

Katka Sedláčková 7 let, 4 měsíce

0 komentáře

V sobotu 17. 8. se konal jubilejní desátý ročník místního „přeboru hostýnských vrchů“, závodu Rusavská 50tka. Pořadatelé si tento rok připravili pro závodníky řadu novinek. Jednou z nich byla trasa B na 35 km s převýšením 850 m. Trasa 50 km zůstala nezměněna. Další novinkou byla možnost sestavení týmových dvojic, z nichž jeden startuje na trati 50 km a jeden na trati 35 km. Závod v blízkosti našich domovů jsme si nemohli nechat ujít a tak se nás sešlo v karbonových dresech pod stanem Kudrna osm (Michal zastával důležitou funkci nosiče bidonů na svém silničním oři).

Trasa na 50 km byla limitována na 1000 závodníků, a tak se na ni protlačili pouze Petr Oravec a Jirka Klíma, což nahrávalo tomu, aby byly složeny dva mužské týmy. Na trase kratší startovali Lukáš Sládeček, Honza Janda, Jirka Javůrek, Honza Mrtvý a Katka Sedláčková. Tým 1 byl ve složení Jandis a Jirka Klíma. Tým 2 ve složení Jirka Javůrek a Petr Oravec.

Katka opět závod vzala prestižně, a tak již měla trasu několikrát projetou. Podařilo se jí také vytvořit ženský tým s Milenou Vodehnalovou (THC – Tvrdá horská cyklistika). Po startovním výstřelu se prokousávala dopředu a ve výjezdu na Tesák jí velmi pomohla spolupráce s Josefem Jandou (ano, tátou Jandise). Ve velké konkurenci ambice na podium sice nebyly, ale na týmovou bednu byla šance větší. Nakonec přijela Katka do cíle jako třetí žena ze všech 37 žen a nestačila tedy pouze na druhou Katku Vaculíkovou (OD Morava) a Janu Bednaříkovou (Amenity Extrem Sport Zlín). S Milenou, která kralovala ženám 40-49 let, tak vybojovaly týmové druhé místo.

Honza Janda, který celkově vyhrál trasu na 35 km, charakterizoval svůj výkon takto: „v sobotu se mi konečně jelo opravdu dobře. Už po startu jsem se pohyboval na předních příčkách a při výjezdu na Klapinov udával tempo, které ostatním nejspíš moc nevyhovovalo. Po prvním stoupání jsme zůstali jen čtyři. Při výjezdu na Tesák už jsme zbyli jen dva. Snažil jsem se držet tempo, ale zároveň pošetřit síly na konec závodu, kde se nakonec mezi mnou a Tomášem Šmídem rozhodlo. Před posledním výjezdem jsem si vybudoval náskok asi 5 sekund, poté jsem ho jen postupně navyšoval. Ve sjezdech jsem měl vždy navrch tak už stačilo na jistotu dosáhnout cíle. Se svým výkonem jsem byl spokojen.“

Lukáš vzhledem k počtu přihlášených na dlouhé trati raději volil kratší variantu. Při závodě šetřil síly a postupně se prokousával davem kupředu. Na konec z toho bylo 8. místo v kategorii. Sám hodnotil závod za vydařený a pochvalu směřuje i pořadatelům. Skvěle zvládnuto i přes tak velký nápor bikerů jaký se zde sešel.

Jirka se po startu držel vepředu, ale v prvním kopci ujela menší skupinka, ve které byl i Honza, a úplně zmizela v prvním sjezdu. Stoupáním na Tesák Jirka dojel pár lidí, se kterými se držel až do sjezdu před druhou občerstvovací stanici, kde jim poodjel. Až do cíle už spolupracoval pouze se závodníky z dlouhé trasy a do cíle tedy přijel na 11. místě.

Honza Mrtvý vzhledem k delší přestávce neočekával nějaké závratné výsledky. Letos je to teprve jeho druhý závod. Samozřejmě čím výše, tím lépe. Hlavním cílem tedy bylo projet trať a zjistit, kde jsou ty větší mezery, a proto padla volba na trať B tj. 35km. Značení tratě bylo bez problémů, čímž můžeme pochválit pořadatele za všechny zúčastněné .

Klika bral závod jako součást přípravy a i tak zajel velmi kvalitní výsledek. Z plného tréninku se na trase 50 km umístil na 7. pozici v absolutním pořadí. S Honzou Jandou ovšem získali první místo v soutěži mužských týmů.